+
KSSERVICE

Хочу працювати в Польщі

Робота в Польщі: що потрібно знати

Багатьох співгромадян робота в Європі приваблює високими заробітками, рівнем життя, можливістю побувати в нових місцях.

Польща – в пріоритеті у українців з кількох причин:

  • близьке географічне розташування;
  • проста і доступна за ціною процедура оформлення робочої візи;
  • велика кількість вакансій;
  • зарплати вищі у порівнняні з Українськими;
  • польська мова відносно проста та зрозуміла у вивченні.
  • Збираючись в сусідню європейську країну на заробітки, потрібно знати два головних аспекти.

1. Безвізовий режим (паспорт біометричний)

2. Оформлення робочої візи (D-05, D-05B, D-06)

Ці документи дають можливість:

  • перебувати, а головне, офіційно працевлаштуватися при наявності посвідчення (oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi),  протягом 90/180 днів;
  • відвідувати інші країни Євросоюзу і жити в будь-який з них протягом трьох місяців в півріччі.

Як почати працювати у Польщі?

Основним нововеденням стало запровадження нового типу дозволу на роботу для іноземців – дозвіл на сезонну роботу. Проте для громадян шести країн (Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія та Росія) зберегли особливий статус та залишили можливість спрощеної процедури працевлаштування. Для них передбачено заяви про доручення праці іноземцю. При цьому змінили не лише назву посвідчення, але і умови видачі та сферу застосування.

Зверніть увагу! Дозвіл на сезонну роботу та заява про доручення праці іноземцю не надають право працювати впродовж терміну, що перевищує можливості перебування в рамках безвізового режиму. Для того, що працювати понад 90 днів, необхідно скласти документи на отримання дозволу на тимчасове перебування і роботу.

Заява про доручення праці іноземцю

Для громадян України, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та Росії в Польщі передбачено особливі спрощені умови працевлаштування – вони мають можливість короткотермінової роботи в Польщі без окремого дозволу на роботу але в цьому випадку підставою для легальної роботи в Польщі є зареєстроване посвідчення про доручення праці іноземцю (oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi), яка замінила посвідчення про намір доручити працю. З нею можна працювати лише в тих галузях, які не відносяться до сезонних.

Факт реєстрації заяви про доручення праці іноземцю вважається тотожним отриманню дозволу, але лише для громадян шести країн пострадянського простору, які зазначені вище.

Незважаючи на зміну назви, термін, протягом якого можна виконувати роботи, не змінився і становить _6 місяців протягом кожних 12 місяців.

Зауважте, що українці та громадяни інших п’яти країн знаходяться у привілейованому становищі, адже можуть претендувати на роботу і по дозволу на сезонну роботу і по посвідченню про доручення праці. Решта іноземців – можуть влаштовуватись лише на «сезонні» роботи в Польщі.

Щоб максимально знизити ризики невдалого працевлаштування у Польщі рекомендуємодотримуватись декількох простих правил:

1. Не намагайтесь шахраювати з посвідченням (oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi). Його справжність можуть перевіряти і в пунктах прийому візових анкет, і в консульстві, і польські прикордонники і навіть поліцейські на території Польщі. Обгрунтовані підозри можуть завершитись для Вас відмовою у видачі візи, забороною на перетин кордону, або взагалі депортацією з відповідною поміткою в паспорті.

2. Ретельно перевіряйте потенційного роботодавця. Тут вам на допомогу прийдуть Ваші знайомі, які уже працювали в Польщі, інтернет-відгуки та офіційні польські бази даних REGON (www.stat.gov.pl/regon), або KRS (www.krs-online.com.pl). Якщо вас наймає польське агентство зайнятості, тоді воно повинно знаходитися в Національному реєстрі агентств служби зайнятості (stor.praca.gov.pl).

3. Якщо вирішили скористатись послугами посередників, то перевірте їх ліцензію та дозволи на право займатись посередницькою діяльністю при працевлаштуванні. Не користуйтесь послугами неофіційних «посередників», адже, прибувши на місце роботи, Ви можете виявити, що умови праці та заробітної плати відрізняються від обіцяного. Крім того, слід зазначити, що процедура видання посвідчення в Польщі безкоштовна, тому вимагання коштів за це є злочином.

4. Уважно читайте документи, що будете підписувати. Ретельно перевіряйте усі пункти договору, щоб потім не нарікати. Якщо вам щось не зрозуміло – просіть роз’яснень, або беріть документи до дому для прискіпливішого вивчення.

5. Не залишайте та не передавайте оригінали документів будь-кому. Особливо це стосується паспорта, ідентифікаційного коду.

Покарання за нелегальне працевлаштування

Нововведення дещо змінили систему відповідальності, як для працедавців так і для самих іноземців.

Нові правила передбачають посилення покарань для осіб, які незаконно наймають іноземців. У 2018 році штрафи за злочини, пов’язані з нелегальним працевлаштуванням встановлені на рівні від 1 000 до 30 000 злотих.

Зрозуміло, що на роботодавців накладатимуться більші штрафи, ніж на робітників Проте останнім загрожує також депортація та заборона в’їзду до країн Шенгену на певний термін.

Тож варто бути уважним у виборі роботодавця та під час оформлення документів, що не потрапити у неприємні ситуації.

Щиро бажаємо Вам вдалого працевлаштування
та високих заробітків в комфортних умовах!